Zelené čaje

 
 

Čerstvě otrhané lístky se nejdříve nechají zavadnout a pak se tepelně ošetřují aby se zabránilo fermentaci (oxidaci). V Číně se na mnoha místech stále uplatňuje ruční zpracování. Některé závody však používají i stroje.
Podle tradiční metody se zelené lístky rozloží v tenké vrstvě na bambusová plátna a hodinu, dvě, se vystaví slunečním paprskům. Posléze se vloží po malém množství na rozpálené pánve a rychle se rukama promíchají, přitom zvlhnou a změknou. Po čtyřech až pěti minutách se vláčné lístky svinou na bambusových stolech a poté znovu tepelně ošetří a svinou, nakonec se třídí podle velikosti.
V Japonsku se naopak lístky rychle napařují na pohybujících se pásech, aby zvláčněly a změkly. Potom se ochladí a opakovaně svinují, kroutí a suší, dokud neztratí veškerou vlhkost.

Příprava nálevu: Jednu až dvě vrchovaté lžičky zalijte 1,5 dl vody o teplotě 70 - 80°C. Nechte louhovat 3 -4 minuty. U některých druhů je možnost dalších nálevů.

  Zelené čaje - Japonsko
 

Bancha
zelený čaj s velkými, dlouhými, sekanými lístky, jemným aromatickým nálevem s nižším obsahem kofeinu

  Genmaicha
zelený čaj Bancha s popcornem a praženým sezamem, originální jemná chuť
  Gyokuro
Nejlepší zelený čaj z Japonska.Tajemství této rarity leží ve vypěstování mladých lístků (tipsy) ve stínu.Lístky jsou stočeny do úhledných jehliček.Tento čaj nabízí tmavě zelený nálev s výraznou květinovou vůní a sladkou chutí.
  Hojicha
japonská specialita vzniklá pražením zeleného čaje Bancha nebo Sencha,hnědavý nálev výrazné,chlebově nasládlé chuti i vůně, v Japonsku se podává k jídlu
  Kukicha
speciálně zpracované čajové lístky dávají nálev s delikátní bylinou chutí a silným aroma
  Sencha
zelený čaj s velkými, silnými lístky, jasný nálev, chuť - příjemně bylinná, typická pro podzimní sklizně

Zpět na úvodní stranu čajů

Hlavní strana

Stáhněte si: Letáček na čaje (118 kB)

 

Těšíme se na Vaší návštěvu

• Igel • Haškova 5, Praha 7 • +420602879152 / +420602382597 •
www.cajkorenikava.czigel-cz@volny.cz
©2007–2016 Igel, všechna práva vyhrazena